czwartek, 1 listopada 2018

szlaban

Jeżeli w mojej śląskiej konurbacji palono w piecach, a każda z kamienic miała tych pieców kilkadziesiąt, jeżeli każdy zakład usługowy, produkcyjny, każda szkoła, urząd, szpital, wielotysięczne osiedla miały swoje kotłownie (nawet po kilka), były w pobliżu huty i kopalnie i wszystkie paliły węglem i koksem (wówczas bez filtrów), a na śniegu rano był potężny kożuch z sadzy, a jednak ludzie dożywali do sędziwego wieku, to jak się to ma do czasów obecnych, gdzie większość zkładów zlikwidowano, osiedla, szkoły, szpitale, urzędu i kamienice przeszły na CO miejskie, a pojawia się..smog?
Konkluzjanie piszę o tym, że histeria cyklistów sprawia, że większośc "ekologicznych" tras rowerowych przebiega wzdłóż arterii samochodowych, a "ubawiło mnie" oststnio obrazek, gdzie dwóch proekologicznych rowerzystów z dopiętymi przyczepkami dla dzieci, ucięło sobie pogawedkę przed skrzyzowaniem, a ich dzieciaki (w przyczepkach) swoje głowki miały na wysokości...rur wydechowych pojazdów oczekujących na przejazd! No tak, to odrębny temat, ale tez powiązany z obecnymi chorobami posmogowymi.
Jezeli czegoś ubyło, to czegoś musiało przybyć...równie szkodliwego, a może bardziej?!
Tak, przybyło tras i samochodów jeżdżących po nich!
W Polsce jest zarejestrowanych ponad 30 milionów pojazdów (nie licząc maszyn budowlanych)!
Po Polsce przemieszcza się potężny transport tranzytowy!
Załóżmy, że średnia pojemność pojazdów to 4,5 litra! Prosze teraz pomnożyć przez miliony cykli spalania oraz ilość pojazdów, a na koniec przeliczyć ilość powietrza zamienianego na CO2 i szkodliwe tlenki! To już miliardy litrów! Moje miasto Katowice jest otoczone (ścisłe centrum) szybką trasą DTŚ i autostradami. Setki tysięcy dostawczaków, które czasmi gdy przejadą, trzeba się zatrzymać, by czarny dym rozwiał wiatr i można było jechac dalej! Wykluczono rynek z ruchu drogowego, więc pojazdy by dotrzeć z punktu A do B (ok. 500m) muszą nadrabiać 3-4 km!w Czechach czy Niemczech, górnik 25 lat na dole, potem do 63-go roku zycia na powierzchni...
a w Polsce emerytura po 25-ciu latch nawet dla baby z kadr czy Frania ze szlabanu
+kredkowe, barbórkowe, 14-tki, Deputaty nawet dla babci po dziadku który przechodził koło kopalni przed wojną !!
to jak to może byc Dochodowe
Zmniejszenie prędkości w miastach do 50 km/h oraz w centrach do 30 km/h nie polepsza płynności ruchu! Potężna i rosnąca ilość świateł oraz przejść dla pieszych, gdzie 1 (jeden!) niezdecydowany pieszy potrafi zatrzymać całą kolumnę pojazdów! W moim mieście geniusze inzynierii drogowej sprawili, że przejazd (ekologicznego) tramwaju reguluje przejazdem przez duże skrzyżowania i tak...ekologiczny tramwaj (a czasmi kilka przejeżdżających "tabunami") tamuje ruch pojazdów (cykl świateł), więc kilka osób w tych ekologicznych pojazdach wstrzymuje przejazd samochodów na kilka cykli świetlnych! W taki sposób ekologia czyni to, że kilkadziesiąt pojazdów (w tym autobusy!) kopcą na wolnym biegu oczekując "zielonego"!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz